اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

 اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای ادامه تحصیل یکی از بهترین فرصتهایی است که هر دانشجویی برای داشتن آینده ای بهتر و تضمین شده باید به آن فکر کند که در بین کشورهای اروپایی جایگاه بسیار خوبی دارد.

اما قبل از اینکه به کلیه مسائل پیرامون اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بپردازیم ابتدا توضیح می دهیم که چرا باید در این کشور تحصیل کنید:

 1. ایتالیا دانشگاه های معتبر زیادی دارد که رتبه آنها بسیار عالی است و در نتیجه تضمین کننده اعتبار مدرک دریافتی و همچنین آینده شغلی فارغ التحصیلان سراسر دنیاست.
 2. شهریه تحصیلی یا به طور کلی هزینه های تحصیل در ایتالیا نسبت به اکثر کشورهای اروپایی پایینتر است اما کیفیت آن در سطح بالایی قرار دارد
 3. در کنار تحصیل قطعا نیاز به بازدید و گردش هم خواهید داشت و لذا دسترسی به اماکن دیدنی و جاذبه های طبیعی و غیره نیز ملاک است تا محیط برای شما کسل کننده و عذاب آور نباشد که کشور ایتالیا در این زمینه فوق العاده است
 4. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در اکثر موارد بدون نیاز به ارائه مدرک زبان ایتالیایی است و این به معنای این است که تنها مدرک زبان انگلیسی کافیست چرا که اکثر رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می گردند

اکنون که دلایل انتخاب این کشور اروپایی جهت ادامه تحصیل آشنا شدید، به سراغ پروسه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا خواهیم پرداخت تا دقیقا بدانید که برای انجام این پروسه چه مسیری باید طی شود و به چه مدارکی نیاز دارید.

البته شما عزیزان اگر به هر دلیلی فرصت و وقت کافی برای پیگیری این موضوع ندارید و یا به نظر کمی پیچیده خواهد آمد می توانید از کارشناسان مهاجرت ویزا ۲۱ کمک بگیرید و یا اینکه پس از مشاوره و بررسی حضوری کل انجام پروسه را به وکلای مهاجرت ما بسپارید تا در اسرع وقت، تمامی امورات انجام شوند.

برای کسب اطلاعات در مورد نحوه اخذ ویزای ش=ایتالیا مقاله روبه رو را مطالعه نمایید —>>> وقت سفارت ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا با مؤسسه ویزا ۲۱ در کمترین زمان

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید چه کار کرد؟

برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری از جمله ایتالیا ابتدا باید دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنید و از طریق ایمیل مدارک ابتدایی که دانشگاه از شما تقاضا می کند را ارسال کنید تا پذیرش دانشگاه مقصد را داشته باشید در غیر این صورت اصلا درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پذیرفته نخواهد شد.

چنانچه برای مدرک فوق لیسانس و دکتری اقدام می کنید حتما نیاز به اخذ موافقت استاد راهنما یا سوپروایزر نیز دارید که مقدم بر اخذ پذیرش دانشگاه است پس حتما به این موارد توجه داشته باشید تا تمامی مراحل را به درستی و به ترتیب انجام دهید.

هنگامی که پذیرش دانشگاه و استاد راهنما را کسب کردید، باقی موارد زیر را باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا انجام دهید:

طول دوره یا پروسه بررسی مدارک و صدور ویزا حدود ۳ هفته تا ۱ ماه زمان می برد و به همین دلیل حداقل ۱ ماه قبل از اینکه بخواهید به این کشور مهاجرت کنید باید برای این پروسه اقدام کنید. مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور نیاز دارید عبارتند از:

 1. ۳ قطعه عکس برای پاسپورت که اخیرا گرفته باشید
 2. تکمیل فرم تقاضا برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 3. مدارک سفر و پاسپورت با حداقل اعتبار ۳ ماهه
 4. نامه رهن یا اجاره خانه و یا موافقت دانشگاه برای پذیرش خوابگاه دانشجویی به منظور اثبات مکانی برای اقامت
 5. بیمه سلامت معتبر با حداقل میزان پوشش ۳۰ هزار یورو
 6. نامه تمکن مالی شخصی از بانک یا ساپورتر مالی قوی
 7. مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی بسته به نوع رشته و دانشگاه
 8. رضایت نامه کتبی والدین یا قیم قانونی در صورتی که زیر ۱۸ سال باشید
 9. رسید پرداخت ۵۰ یورویی

پس از اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کار شما تمام نشده و پس از ورود به این کشور باید اقامت موقت دریافت کنید تا اقامت شما قانونی باشد و بتوانید با ویزای تحصیلی در کلاس های دانشگاه حضور پیدا کنید.

پس از ورود به این کشور شما ۸ روز کاری مهلت دارید تا برای دریافت اقامت موقت درخواست خود را ثبت کنید. در اداره مهاجرت شهر محل زندگی خود باید درخواست را ثبت کنید که علاوه بر پر کردن دقیق فرم با اطلاعات صحیح، لازم است که مدارک زیر را هم تحویل دهید:

 1. کپی از تمام صفحات پاسپورت و ویزای دانشجویی
 2. کپی بیمه سلامت معتبر با حداقل ارزش ۳۰ هزار یورو
 3. نامه پذیرش از طرف دانشگاه برای مقطع لیسانس به نام Laurea، فوق لیسانس Laurea Magistrale و دکتری Laurea Dottorato

پس از تکمیل فرم و ارائه مدارک باید فرم Study-University را نیز در Questura یا اداره پلیس شهر محل زندگی و تحصیل خود پر کنید. پس از اینکه تمامی کارها و مراحل زیر را پشت سر گذاشتید، پیامی برای شما ارسال خواهد شد که در آن زمان و مکان دریافت مجوز اقامت موقت شما را ذکر کرده است.

پس توجه داشته باشید که پس از اخذ ویزای تحصیلی حتما باید مجوز اقامت موقت نیز بگیرید.

نکته: هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ۵۰ یورو می باشد.

نکته: بعد از ورود به ایتالیا لازم است که مجوز اقامت موقت بگیرید که تمبر ۱۶ یورویی به نام maca da bollo است. در اداره مهاجرت شهر محل تحصیل ۳۰ یورو از شما دریافت می کنند که بابت گرفتن بسته درخواست شماست. در اداره پلیس نیز ۳۰ یورو دیگر باید بپردازید که بخاطر فرم الکترونیکی ثبت درخواست است.

نکته: اگر طول دوره تحصیلی کمتر از ۹۰ روز باشد به شما ویزای تحصیلی تیپ C خواهند داد در غیر این صورت برای بیشتر از ۹۰ روز باید تیپ D داشته باشید. ضمنا انجام مصاحبه نیز بخشی از روند کاری است که توصیه می کنیم سؤال و جواب های رایج آن را مطالعه کنید.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا گزینه ای عالی برای پیشرفت

هزینه های تحصیل در ایتالیا

اطلاع پیدا کردن از شهریه های تحصیلی در ایتالیا کمک زیادی می کند تا برآورد عددی نسبتا دقیقی داشته باشید. پس از اخذ ویزای تحصیلی باید در مورد هزینه های تحصیل نیز فکر کنید که بسته به نوع رشته، مقطع و دانشگاه متفاوت است.

با توجه به اینکه شما دانشجوی بین المللی هستید که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا و EEA نمی باشید هزینه پرداختی شما بیشتر خواهد بود. در دانشگاه های دولتی معمولا سالانه ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است اما در دانشگاه های خصوصی به ۶ تا ۲۰ هزار یورو در سال نیز می رسد. رشته های MBA و پزشکی شهریه بسیار بیشتری دارند و به ۳۵ هزار یورو در سال نیز خواهد رسید.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای بهترین دانشگاه های این کشور

اگر رزومه تحصیلی و معدل خوبی دارید حتما به فکر اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و دریافت پذیرش از دانشگاه های برتر این کشور باشید. درست است که شهریه پرداختی شما بیشتر خواهد شد اما قطعا ارزش آن را دارد و سرمایه گذاری بسیار هوشمندانه ای است.

برای راحتی کار شما عزیزان تصمیم گرفته ایم تا بهترین دانشگاه های کشور ایتالیا را طبق نظام رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۰ برای شما لیست کنیم:

 1. دانشگاه پلی تکنیک میلان با رتبه ۱۴۹
 2. دانشگاه سنت آنا با رتبه ۱۷۷
 3. دانشگاه آلما ماتِر استودیوروم بولونیا با رتبه ۱۷۷
 4. دانشگاه ساپینزای رم با رتبه ۲۰۳
 5. دانشگاه اسکولا نُرماله سوپریوره با رتبه ۲۰۴
 6. دانشگاه پادُوا با رتبه ۲۳۴
 7. دانشگاه میلان با رتبه ۳۰۲
 8. دانشگاه تورین با رتبه ۳۴۸
 9. دانشگاه تِرنتو با رتبه ۳۸۹
 10. دانشگاه پیزا با رتبه ۳۸۹

ارزان ترین دانشگاه ها جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا حتی می توانید به فکر اخذ پذیرش دانشگاه هایی باشید که کیفیت آموزشی مناسبی دارند و مدارک فارغ التحصیلی شما نیز اعتبار خواهند داشت اما شهریه تحصیلی در مقایسه با سایر دانشگاه ها پایینتر است.

در این قسمت برای راحتی کار شما عزیزان لیستی از این دانشگاه ها را آماده کرده ایم:

 • دانشگاه فلورانس: در هر ترم ۱۰۴۰ یورو
 • دانشگاه بوزن – بولزانو: در هر ترم ۱۳۴۰ یورو
 • دانشگاه ترنتو: در هر ترم حدود ۱۰۰۰ یورو
 • دانشگاه سینا: در هر ترم حدود ۱۸۰۰ یورو

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بهترین سرمایه گذاری برای آینده

شرایط فاند و بورسیه تحصیلی پس از اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

بسیاری از دانشجویان بین المللی جهان پس از اینکه وارد کشور ایتالیا می شوند، به منظور دریافت کمک خرجی و به نوعی کمک مالی از فرصت های مختلف پیش روی خود کمک می گیرند تا با دریافت بورسیه تحصیلی تا حدی از هزینه های جانبی تحصیلی خود کم کنند.

خوشبختانه هر سال توسط دولت و دانشگاه های مختلف ایتالیا بورسیه های مختلف و البته خوبی به دانشجویان متقاضی اعطا می گردد که ما نیز در این مطلب به مهمترین آنها اشاره کرده ایم:

 • EDISU Piemonte Scholarships: بورسیه های تحصیلی دانشگاه پیمونت ایتالیا بسیار معروف است چرا که به تمامی دانشجویان متقاضی فارغ از ملیت خاص و در همه مقاطع اعطا می شود با اینکه مبلغ کمکی هر سال متغیر است و البته زیاد نیست.
 • Bologna University Study Grants: این بورسیه تحصیلی نیز مختص تمامی دانشجویان بین المللی است که دانشگاه بولونیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند. این بورسیه تحصیلی به همه اعطا نمی شود بلکه تعداد آن محدود به ۴۸ دانشجو بوده و پس از طی یک رقابت به برندگان داده خواهد شد.
 • Bocconi Scholarships: این بورسیه نیز مختص دانشجویان بین المللی است که دانشگاه بوکونی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده باشند. این بورسیه به شکل تخفیف شهریه و اعطای ۱۲۷۰۰ یورو کمک نقدی است.
 • بورسیه های تحصیلی دولت ایتالیا: برای استفاده از این نوع بورسیه های تحصیلی که از سمت دولت این کشور به دانشجویان بین المللی فارغ از ملیت خاص اعطا می گردد باید به لیست رشته های مجاز نگاه کنید که هر سال متفاوت است. در صورتی که طبق رشته اعلام شده در هر سال واجد شرایط باشید، کمک نقدی به مدت ۹ ماه جهت پرداخت شهریه و بیمه و غیره داده خواهد شد.
 • Scuola Normale Superiore PhD: این نوع بورسیه تحصیلی پس از اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به دانشجویان مقطع دکتری اعطا می شود که کمک هزینه زندگی نیز هستند که هر سال شرایط کلی افراد واجد شرایط اعلام می شود.

مؤسسه مهاجرتی ویزا ۲۱ در زمینه اعزام دانشجویان به ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی بهترین خدمات را با کمترین تعرفه به شما عزیزان ارائه می کند. تنها کافیست کل پروسه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را به کارشناسان ما بسپارید تا در اسرع وقت تمامی مراحل سپری شوند و هیچ دغدغه ای بابت آنها نداشته باشید.

 

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا با شرایط بورسیه ای عالی

 

۱۴۰۲/۸/۲ ۱۹:۵۹:۰۴

ثبت ديدگاه

Call Now Buttonتماس با ما